BUDŻETOWE STUDIO NAGRAŃ

Muzyka jest bardzo wyjątkową dziedziną sztuki, ponieważ uwielbiamy ją wszyscy, każdy z nas ma swoje ulubione utwory, gatunki muzyczne czy wykonawców, co oznacza, że wszyscy w pewnym stopniu się nią interesują, czego nie można powiedzieć o niektórych dziedzinach sztuki, takich jak na przykład malarstwo. Aby móc słuchać muzyki, wcześniej ktoś musi ją nagrać, a dlaczego tym kimś nie mielibyśmy być my? Dawniej w celu zarejestrowania muzyki należało odwiedzić studio nagrań, które oferowało bardzo wysoką jakość nagranego dźwięku, jednak było bardzo kosztowne. Dziś aby nagrać czysty dźwięk nie musimy iść do profesjonalnego studia, ponieważ sami możemy stworzyć domowe studio nagrań i to bez konieczności wydawania bardzo dużej kwoty. Producenci chcą trafić do klienta, dzięki czemu i na rynku muzycznym mamy dostęp do wielu urządzeń za pomocą których nagramy muzykę, a jeśli wiemy jak szukać, z pewnością nie obciążymy swojego budżetu. Jaki sprzęt będzie dla nas najlepszy?

MIKROFON

Mikrofon do nagrywania jest bez wątpienia najczęściej wybieranym sprzętem, które pomoże nam nagrać absolutnie każdy dźwięk. Zanim jednak wybierzemy się na zakupy, powinniśmy zastanowić się nad tym czy mikrofon będzie w naszym przypadku odpowiednim urządzeniem. Jeżeli w przestrzeni w której zamierzamy nagrywać często panuje hałas, mikrofon może nie być najlepszym sprzętem, ponieważ poza dźwiękiem instrumentu zarejestruje się także dźwięk otoczenia. Zakładając jednak, że przestrzeń naszego przyszłego studia nagrań będzie odpowiednia wyciszona, pozostaje wybór odpowiedniego modelu. Bardzo często polecanym mikrofonem na początek jest Novox NC1, który zaskakuje swoim doskonałym stosunkiem jakości do ceny. Za jego pomocą nagramy zarówno instrumenty akustyczne, linie wokalu, czy dźwięk gitary elektrycznej. Na uwagę zasługuje bardzo niski poziom zniekształceń, dzięki czemu dźwięk jest naturalny i głęboki, a także wygoda, ponieważ Novox NC1 jest mikrofonem USB. Oznacza to, że aby móc z niego korzystać, wystarczy wpiąć go do komputera poprzez złącze USB bez konieczności używania przedwzmacniaczy czy interfejsów. Warto pamiętać, że to jaki efekt uzyskamy zależy od różnych czynników, na przykład od tego w jakim miejscu ustawiamy mikrofon w stosunku do instrumentu. W przypadku gitary basowej, ustawiając mikrofon naprzeciw otworu rezonansowego, dźwięk będzie głęboki i basowy. Jeśli szukamy najbardziej zbalansowanego brzmienia, warto ustawić mikrofon na wysokości pomiędzy dwunastym i piętnastym progiem na gryfie. Podobna zasada dotyczy nagrywania instrumentu który jest nagłośniony przez dodatkowy sprzęt. Przykładem może być nagrywanie gitary elektrycznej, podczas którego możemy ustawić mikrofon skierowany bezpośrednio w centrum głośnika. W takiej sytuacji uzyskamy mocno basowe brzmienie, tak jak na przykładzie otworu rezonansowego. Im bardziej będziemy przesuwać mikrofon w kierunku zewnętrznej strony głośnika, tym jaśniejsze i chłodniejsze będzie brzmienie.

INTERFEJS AUDIO

Czasami w miejscu w którym zamierzamy stworzyć swoje własne studio nagrań jest głośno, a my nie chcemy aby dźwięk dochodzący z otoczenia nagrał się wraz z dźwiękiem naszego instrumentu. Wówczas najlepiej sprawdzi się interfejs audio, który współpracuje z wieloma instrumentami wyposażonymi w elektronikę, takimi jak gitara elektryczna. Wystarczy podłączyć interfejs do komputera, a następnie gitarę do interfejsu i od razu będziemy mieć możliwość nagrywania swojego instrumentu liniowo, czyli bezpośrednio na komputer. Nawet jeśli w domu gra bardzo głośna muzyka, nagrana zostanie jedynie linia naszej gitary. Wiele interfejsów posiada także wejście na mikrofon, więc jeśli zależy nam na tym by móc nagrywać na dwa sposoby, bardzo dobrym pomysłem będzie wybór interfejsu i mikrofonu. Interfejs audio jest chętnie wybierany nie tylko w celu nagrywania muzyki, ale także jako alternatywa dla tradycyjnego wzmacniacza gitarowego, ponieważ pozwala on na wygodne używanie programów które symulują efekty gitarowe oraz znane wzmacniacze, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby podłączyć gitarę do interfejsu i grać z wykorzystaniem olbrzymiej ilości brzmień. Cena takiego urządzenia zaczyna się już w okolicach dwustu złotych, jednak jeśli zależy nam na bardzo dobrej jakości dźwięku, dobrym wyborem będzie interfejs audio Focusrite Scarlett Solo, który doceniany jest przez profesjonalnych gitarzystów, choć jego cena jest na tyle niska, by mógł sobie na niego pozwolić muzyk o znacznie mniej zasobnym portfelu.

You May Also Like

More From Author