MIKROFON CZY INTERFEJS?

Estimated read time 4 min read

Początkujący muzycy bardzo często marzą o tym, aby pewnego dnia nagrać własna muzykę i podzielić się z nią z bliskimi. Nagrywanie własnej muzyki jest łatwiejsze niż może się wydawać, oczywiście zaznaczając że chodzi tu o nagrywanie w wysokiej jakości dźwięku. Możemy co prawda nagrać partie gitar za pomocą telefonu, jednak jakość takiego dźwięku będzie pozostawiała sporo do życzenia. W sklepach muzycznych możemy kupić różnego rodzaju urządzenia do rejestracji dźwięku, a spora cześć z nich oferuje wysoką jakość nawet pomimo stosunkowo niskiej ceny. Najczęściej wybieranym urządzeniem do nagrywania jest bez wątpienia mikrofon, jednak warto wiedzieć, że do wyboru mamy także inne urządzenia, takie jak na przykład interfejs audio. Zarówno mikrofon jak i interfejs mają swoje silne jak i słabe strony, a każde z tych urządzeń lepiej sprawdza się w przypadku nagrywania konkretnej grupy instrumentów. Które z tych urządzeń lepiej sprawdzi się w naszym przypadku?

MIKROFON

Dobry mikrofon nie musi być drogi aby móc nagrywać czysty dźwięk bez szumów. Należy jednak wiedzieć, ze mikrofony dzielą się na różne rodzaje, które lepiej sprawdzają się w konkretnych warunkach. Jeśli planujemy nagrywać głośne instrumenty, takie jak na przykład gitara elektryczna czy instrumenty dęte, wówczas rozsądnym wyborem będzie mikrofon dynamiczny, który bardzo dobrze radzi sobie z dużym natężeniem dźwięku. Jeśli jednak preferujemy nagrywanie spokojniejszych, akustycznych dźwięków, lepiej zdecydować się na wybór mikrofonu pojemnościowego. Takie urządzenie ma bardzo niski poziom szumów własnych, dzięki czemu świetnie odnajduje się w bardzo cichych warunkach. Mikrofony najczęściej wymagają jednak dodatkowego zasilania które możemy pozyskać z interfejsu lub przedwzmacniacza mikrofonowego. Jeśli nie chcemy kupować dodatkowego sprzętu i zależy nam na wygodzie, warto rozważyć zakup mikrofonu USB takiego jak na przykład Behringer C1U. Taki mikrofon wystarczy wpiąć do komputera i już po chwili będziemy w stanie nagrywać dźwięk naszej gitary czy swój głos. Nagrywanie za pomocą mikrofonu wiąże się jednak z koniecznością posiadania cichego miejsca, czyli takiego, w którym poza naszym instrumentem nie będą słyszalne inne dźwięki. W przeciwnym razie po odsłuchaniu nagranej ścieżki może się okazać, że oprócz dźwięku instrumentu zarejestrowane zostały także rozmowy domowników lub inne odgłosy. Jeśli gramy na instrumentach z wbudowaną elektroniką i zależy nam na swobodzie nagrywania, dobrym rozwiązaniem będzie wybór interfejsu.

INTERFEJS AUDIO

Bardzo chętnie wybieranym urządzeniem do nagrywania dźwięku jest interfejs audio. To niewielkie pudełko wystarczy wpiąć do komputera poprzez złącze USB i wpiąć do niego gitarę używając przewodu instrumentalnego. Następnie wystarczy zainstalować jeden z wielu dostępnych programów do symulacji wzmacniaczy i efektów gitarowych, i już jesteśmy gotowi do nagrywania dźwięku w wysokiej jakości, bez obaw o to, ze poza dźwiękiem gitary nagra się jakikolwiek inny dźwięk. Interfejsy audio wybierane są nie tylko przez miłośników nagrywania, ale także przez gitarzystów którzy szukają dobrej alternatywy dla wzmacniacza gitarowego. Dzięki symulacjom wzmacniaczy i efektów gitarowych możemy stworzyć bardzo różnorodne brzmienia. Możliwości budowania dźwięku są niemal nieograniczone, a sama jakość dźwięku jest zaskakująco wysoka. Jeśli więc szukamy doskonałego sprzętu do nagrywania dźwięku i budowania dźwięku, interfejs audio będzie z pewnością bardzo dobrym wyborem. Jeśli posiadamy już dobry mikrofon i planujemy zakup interfejsu, warto upewnić się, że ma on wbudowane wejście mikrofonowe, które pozwoli nam połączyć mikrofon z interfejsem, uzyskując w ten sposób większe możliwości nagrywania.

You May Also Like

More From Author