PRZYDATNY SPRZĘT DO NAUKI GRY NA GITARZE

Estimated read time 5 min read

Gitara jest bardzo popularnym instrumentem, więc nie dziwi fakt, że z roku na rok bardzo duża ilość osób chce uczyć się na niej grać. Osoby które nie wiedzą od czego zacząć mogą poprosić o poradę w sklepie muzycznym, a wówczas bardzo prawdopodobnie zostanie im polecona gitara klasyczna, która ze względu na miękkie nylonowe struny jest dobrym wyborem dla osób, które dopiero rozpoczynają naukę gry na tym instrumencie. Sama gitara to nie wszystko, ponieważ w sklepach muzycznych można kupić różnorodne akcesoria gitarowe (np. na https://strunygitarowe.pl/pl/c/AKCESORIA-GITAROWE/136) które mogą wpływać na brzmienie, komfort gry, lub oferować inne możliwości. Wśród nich znajdziemy sprzęt, w który wyposażony powinien być każdy gitarzysta, bez względu na staż gry. Jakie akcesoria gitarowe będą najbardziej przydatne?

TUNER I METRONOM

Czasami rozpoczynając naukę gry na gitarze i poszukując wskazówek w internecie, można natknąć się na takie, których lepiej nie słuchać. Przykładem może być wskazówka według której początkujący gitarzysta powinien jak najwcześniej nauczyć się stroić gitarę za pomocą słuchu. Jest to bardzo zła i jednocześnie demotywująca wskazówka, ponieważ słuch rozwija się przez cały czas, a aby nauczyć się wykorzystywać go do strojenia gitary, wcześniej należy spędzić wiele godzin wsłuchując się w dźwięk perfekcyjnie nastrojonej gitary. Z tego powodu niezbędnym urządzeniem będzie stroik gitarowy, zwany potocznie tunerem, z którego robią użytek również profesjonalni gitarzyści. Tuner do gitary może występować w kilku rodzajach. Najpopularniejszym jest zwykły tuner wyposażony w mikrofon. Wystarczy włączyć urządzenie, szarpnąć konkretną strunę, a urządzenie powiadomi nas czy powinniśmy naciągnąć strunę czy też ją poluzować. Jeśli jednak w miejscu w których się znajdujemy jest głośno, możemy mieć problemy z nastrojeniem gitary, ponieważ mikrofon będzie wyłapywał dźwięki z otoczenia. Jeśli planujemy nastroić gitarę elektryczną lub inna, która wyposażona jest w przetwornik, bardzo dobrym wyborem będzie tuner który posiada wejście na przewód instrumentalny. Wówczas wystarczy połączyć urządzenie z gitara za pomocą kabla i stroić bez obaw o to jak głośno jest w naszym otoczeniu. Dostępne są także tunery w postaci efektów gitarowych. Ustawia się je w pedalboardzie i używa głównie na scenie, aby móc bardzo szybko nastroić gitarę. Posiadają one zwykle duże i jasne wyświetlacze, które pozwolą nam zobaczyć najważniejsze informacje nawet w ciemnej sali. Innym bardzo przydatnym urządzeniem jest metronom, który ma za zadanie wydawać rytmiczny dźwięk w metrum które ustawimy. Naszym zadaniem jest granie w rytmie, starając się z niego nie wypaść. Choć na początku możemy się czuć ograniczeni przez metronom, z czasem zdamy sobie sprawę z tego jak wiele się nauczyliśmy, ponieważ po pewnym czasie zauważymy, że nawet jeśli gramy bez metronomu, nadal trzymamy się rytmu, co jest kluczową umiejętnością, która powinien posiadać każdy muzyk.

NA WSZELKI WYPADEK

Wśród akcesoriów gitarowych znajdziemy także taki inwentarz, którego nie musimy używać od razu, a który lepiej mieć w zapasie. Najtańszym są bez wątpienia kostki gitarowe. Różnią się one od siebie między innymi grubością, kształtem czy materiałem z którego są wykonane. Bardzo dobrym pomysłem jest zakup kilku zupełnie różnych kostek, aby być w stanie szybciej dowiedzieć się jaka kostka pasuje nam najbardziej. Koszt jednej sztuki to około złotówka, więc nie warto na nich oszczędzać, tym bardziej, że kostki gitarowe bardzo często się gubią. W zanadrzu powinniśmy mieć także przynajmniej jeden zestaw strun gitarowych. To jak często będziemy zmieniać struny zależy wyłącznie od nas. Choć niektóre osoby uważają, ze struny nie powinny być założone dłużej niż miesiąc, w rzeczywistości jest to wyłącznie nasza sprawa. Jeśli jednak w trakcie gry jedna ze strun pęknie, wówczas należy wymienić cały zestaw. Struny powinniśmy wybierać według rodzaju posiadanej gitary, więc jeśli gramy na gitarze klasycznej, powinniśmy założyć do niej struny do gitary klasycznej. Ponad to struny różnią się między sobą rozmiarami. W przypadku gitary klasycznej mówi się o sile naciągu, a w stosunku do strun do gitary elektrycznej, akustycznej i basowej używa się cyfr i liczb do określenia grubości. Im grubsze struny, tym bardziej donośne i wyraźne brzmienie, lecz należy liczyć się także z tym, ze do dociśnięcia grubych strun do podstrunnicy należy użyć większej siły niż w przypadku cienkiego zestawu, dlatego w przypadku początkujących gitarzystów poleca się używanie miękkich zestawów strun.

You May Also Like

More From Author