Zapis nutowy

Estimated read time 2 min read

Nuty i zapis nutowy jest tym dla muzyka, co dla większości osób niezwiązanych z muzyką znajomość liter i umiejętności czytania. To dzięki notacji muzycznej muzycy z całego świata mogą bez problemu porozumieć się w świecie muzyki. Bez względu na to, czy weźmiemy nuty z kontynentu europejskiego, azjatyckiego czy amerykańskiego wszędzie spotkamy się z ujednoliconym zapisem nutowym. Oczywiście mogą być jakieś drobne odstępstwa w nazewnictwie czy jakiś specjalistycznych oznaczeniach graficznych, ale ogólnie system ten jest zapisem międzynarodowy.

Do ćwiczenia zapisu nutowego oraz robienia swoich notatek muzycznych posłuży nam zeszyt nutowy. To w nim możemy zanotować m.in. melodię, która w danym momencie wpadnie nam do głowy. Taki zeszyt wyposażony jest w zestaw pięciolinii i to właśnie na tej pięciolinii umieszczane są nutki. Za nim jednak przystąpimy do zapisywania konkretnych nut, to na początku takiej pięciolinii umieszczany jest klucz muzyczny. Jest kilka odmian kluczy muzycznych i każdy z nich jest dedykowany pod konkretny instrument bądź grupę instrumentów. Dla przykładu np.: dla zapisu fortepianu, czy akordeonu wykorzystuje się klucz wiolinowy dla prawej ręki i klucz basowy dla lewej ręki. Klucz muzyczny wyznacza położenie dźwięku tzw. kluczowego, czyli takiego od którego chronologicznie jesteśmy wstanie określić kolejne nuty.

Warto zatem w taki notatnik lub inaczej mówiąc zeszyt muzyczny się zaopatrzyć, jeżeli chce się poćwiczyć pisownię nut, a w przyszłości może zacząć również pisać swoje partytury muzyczne.

You May Also Like

More From Author