Łączność audio przewodowa a łączność audio bezprzewodowa

Estimated read time 4 min read

Czy w czasach rozpoczęcia trzeciej dekady XXI wieku mamy tendencje do odchodzenia od tradycyjnych złączy i okablowania na rzecz transmisji bezprzewodowych? Można takie próby zaobserwować, ale czy to jest zasadne działania? Łączność bezprzewodowa jest niewątpliwie bardzo wygodna, ale niestety na dzień dzisiejszy pomimo swoich wielu zalet nadal ma też sporo wad. Przede wszystkim nie jest tak stabilna jak w przypadku połączenia kablowego, choć oczywiście jest z tym też coraz lepiej.

Zobacz jak wykreować dobre brzmieni =>

Poza tym w przypadku np.: urządzeń typu słuchawki bezprzewodowe, to one pracują na swoim zasilaniu akumulatorowym, więc mają też ograniczony czas funkcyjności na tym zasilaniu i wymaga ładowania. Więc jak ktoś na przykład lubi słuchać długo muzyki to niestety w pewnym momencie będzie zmuszony przerwać słuchanie i podłączyć słuchawki do naładowania. Takich niedoskonałości wynikających z połączeń bezprzewodowych można trochę wygrzebać. Oczywiście należy przy tym pamiętać, że system bezprzewodowy ma też całą listę zalet a taką niewątpliwie najważniejszą jest to, że pozbywamy się kabla. Jest to przede wszystkim doskonałe rozwiązanie na scenie zarówno dla wokalistów jak i instrumentalistów. Ile swobody teraz mają muzycy na scenie dzięki takiemu rozwiązaniu, to tylko wiedzą i doceniają Ci co przez lata byli zmuszeni ograniczać swoja ekspresję ruchową będąc jak na smyczy przywiązani do swojego stałego miejsca. Nawet wokaliści, pomimo że mogli przecież poruszać się po scenie z mikrofonem, to byli zmuszeni trzymać go w dłoni a poruszając się po scenie z tym kablem musieli uważając, by się o niego nie potknąć.

Dziś to wygląda zupełnie inaczej i instrumentaliści, wokaliści mają pełną swobodę ruchową i jest to naprawdę ekstra. Ale po co na siłę niektórzy producenci chcą całkowicie przejść na łączność bezprzewodową, to jest mało zrozumiałe i chyba też dość ryzykowne z ich strony. Po co na siłę usuwać w swoich modelach gniazda słuchawkowe, skoro te tak naprawdę zajmuje znikomą powierzchnię. Praktycznie wcale nie zaoszczędzimy powierzchni jak np.: ze smartfonu usuniemy gniazdo audio, które zajmuje wyjątkowo mało miejsca.  Zostawmy możliwość wyboru konsumentowi, czy chce użytkować nasze przykładowe słuchawki w wersji kablowej czy bezprzewodowej. Oczywiście bywa tak, że sam telefon posiada wbudowany odbiornik FM, który umożliwia odbieranie fal radiowych, bez konieczności wkładania mini-jacka, ale nadal są w użyciu starsze modele, które wymagają podłączenia słuchawek na kablu, które stanowią poniekąd taką antenę łącznościową. Jeżeli mamy dobrej klasy słuchawki przewodowe, to dlaczego miałbym z nich zrezygnować kupując nowy aparat, który został pozbawiony złącza mini-jacka

Tradycyjne wtyki audio w urządzeniach

Jeżeli chodzi o wtyki i gniazda audio do podłączeń kablowych to mamy w powszechnym użyciu co najmniej ich kilka rodzajów, ale takim najpowszechniejszym w użyciu jest wtyk Jack. Zwłaszcza ma on bardzo szerokie zastosowanie w wersji mini jack 3,5mm gdzie standardowo gniazda takie instalowane są w urządzeniach takich jak laptopy, smartfony, tablety oraz wszelkiego rodzaju przenośne odtwarzacze np.: mp3. Można śmiało stwierdzić, że w dobie miniaturyzacji urządzeń ten rodzaj wtyku został specjalnie skonstruowany pod urządzenia mobilne. 

Podsumowanie

Zapewne czas pokaż w jakim kierunku będzie podążać świat. Z pewnością będzie to duże parcie na najnowocześniejsze rozwiązania technologicznie, czyli w stronę łączności bezprzewodowej. To bardzo dobrze, bo od tego jest przyszłość żebyśmy mogli udoskonalać nasze osiągnięcia techniczne. Z drugiej strony nie należy jednak na siłę wyeliminowywać technologii, która od lat się sprawdza, a w niektórych przypadkach jest nadal praktyczniejsza niż ta najnowsza.

You May Also Like

More From Author